Finansai – ekonominė kategorija

Finansai yra ekonominė kategorija. Norint suprasti daugelio ekonominių kategorijų esmę, būtina įvertinti joms būdingus ekonominius ypatumus, atskleisti jų formavimosi prielaidas bei pokyčius. Finansai turėtų būti nagrinėjami ne tik kaip ekonominė, bet ir kaip istorinė kategorija. Naudingi finansiniai sprendimai susiję su kapitalo struktūra ir finansinėmis priemonėmis, rizikos ir grąžos subalansavimas, investicijų ir projektų finansavimas, vertės kūrimas korpusinės pertvarkos metu. Rinkos ekonomika pasižymi individų gebėjimu kaupti turtą. Šis turtas panaudojamas arba investuojamas. Jei turtas skiriamas vartojimui, tenka pasikliauti gaminių rinkomis. Jeigu turtas reinvestuojamas, tai jau finansų rinkų veiklos sfera. Paprastai reinvestuojama į realius projektus, kuriuos vykdo veikiančios įmonės. Investuotojai, pasinaudodami finansų rinkomis, investuoja savo lėšas į tokias įmones, kuriose tos lėšos gali būti panaudotos pelningai.

Kokia finansų esmė?

Finansų nagalima sutapatinti su pinigų sąvoka, bet finansai visada turi piniginę išraišką. Pinigai gali būti naudojami įvairiems tikslams. Mainuose pinigai yra tik pakaitalas, kaip vertės ekvivalentas. Poreikiams patenkinti turi būti realūs šaltiniai iš kurių sudaromi tam tikri piniginiai fondai. Pinigai yra ne patys finansai, o tam tikras jų judėjimas. Finansai- tai visuma ekonominių ir piniginių santykių, susijusių su nacionalinio ir bendro vidaus  produkto paskirstymo, ekonominis įrankis, o pinigai yra prekės, mainų priemonė. Todėl kalbant apie finansus, jų esmę nagrinėjamos ne pačios piniginės lėšos, bet tik piniginiai santykiai.

Pagal ką yra tvarkomi finansai

Finansai yra tvarkomi pagal norminius aktus, nutarimus ir įstatymus. Finansų veikimo sfera gali būti įvairi priklausomai nuo to, kieno ir kokius  poreikius ji atspindi. Finansų plėtra dažnai pereina už šalies ribų, t.y. kuriasi naujos tarptaitinės finansinės sistemos. Finansų funkcijos priklauso nuo valstybės atliekamų funkcijų, nuo aptarnaujamo gamybos pobūdžio. Svarbiausia įmonių finansų valdymo funkcija- turto investicijos ir  pinigų, reikalingų sumokėti už šias investicijas paieška. Visi verslo spredimai turi finansines pasekmes, finansų funkcija apima visą įmonę ir nuo jos priklauso įmonės sėkmė.

Rasytojas.lt

Rasytojas.lt yra komercinių tekstų kūrėjų agentūra. Mariaus ir jo kolegų rašomi straipsniai yra publikuojami ne viename interneto leidinyje. Visi tekstai atitinka paieškų reikalavimus, yra kokybiški ir įdomūs. Plačiau - Rasytojas.lt puslapyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *